تبلیغات
نمازستان - خواص جسمانی نماز(2)
دوشنبه 30 فروردین 1389

خواص جسمانی نماز(2)

• نوع مطلب: تحقیق ،
• نوشته شده توسط: محمد خادمی

تاثیر نماز بر عفونتهای گوارشی

 

    عوامل عفونی مختلف اعم از باكتریها ، ویروس ها و انگل ها ، می توانند باعث درگیری دستگاه گوارش انسان و مشكلات متعدد ناشی از آن شوند . این مشكلات می توانند از یك خارش ساده شبانه بر اثر ابتلا به نوعی انگل ، تا اسهال های وحشتناك تظاهر كنند . اما یكی از برجسته ترین مواردی كه در آن شعار معروف علم طب كه می گوید “ پیشگیری همیشه موثرتر از درمان است ” صدق می كند ، همین مورد عفونتهای گوارشی است .

     دانش پزشكی ، امروزه عامل انتقال بسیاری از عوامل عفونی را اصطلاحا  Fecal- Oral ( مدفوعی ـ دهانی ) شناسایی كرده است كه یك گروه عمده از این عوامل عفونی دارای این ویژگی هستند كه پس از اجابت مزاج بر روی دست باقی می مانند و بعدا در موقع غذا خوردن و از طریق دهان وارد بدن می شوند و ایجاد بیماری می نمایند .

     از این جهت امروزه در همه ممالك پیشرفته اولین اصل بهداشتی كه برای مقابله با عفونتهایی گوارشی به همگان ( به خصوص اطفال ) آموزش داده می شود ، شستشوی دستها قبل از غذا خوردن و پس از اجابت مزاج است و به این ترتیب تاثیر نظافت دستها در پیشگیری از گروه زیادی از بیمارهای عفونی باور نكردنی است .

     اما فرمان وضو كه در آیه شریفه 9 از سوره مباركه مائده در قرآن مجید ، صادر شده است ، به سادگی و صراحت امر به شستشوی دستان ( تا آرنج ) می كند و 14 قرن پیش با بیان دستوری پیرامون نماز ، پیام آور نكته ای می شود كه علم بشری در آستانه قرن بیست و یكم به اهمیت بیش از پیش آن ، دست یافته است .

     مقارنت اوقات نماز با سه وعده معمول غذایی ( صبحانه و نهار و شام ) یا حتی وعده های غذا هنگام روزه داری ( سحر و افطار ) سبب می شود كه شخص نمازگزار ، موقع انجام وضو ( كه معمولا متعاقب اجابت مزاج نیز هست ) خود به خود به شستشوی دستها بپردازد و هر گونه عامل بیماریزای عفونی را از دستهای خویش بزداید و در نتیجه موقع صرف غذا ، هیچ عامل عفونی ناشی از دست آلوده موفق به ایجاد بیماری در بدن او نشود .

تاثیر نماز بر ایمنی حواس

 

  پیامبر اكرم (ص) :  

وضو كلید نماز و نماز كلید بهشت است .

   دانش بشری از سالها پیش حواس انسان را در پنج عنوان ( بینایی ، شنوایی ، بویایی ، چشایی و لامسه ) طبقه بندی می كند و همین حواس پنجگانه هستند كه رابطه گسترده انسان و دنیای اطراف او را شكل می دهند .

 

 

     در شماره های گذشته به چند مزیت پزشكی پیرامون نظافت دست ناشی از وضو ، توجه یافتیم و اینك به نظافت صورت رسیده ایم كه آن نیز در آیه شریفه 9 از سوره مباركه مائده ، بعنوان یك فرمان لا یتغیر الهی بر عموم مسلمانان واجب شده است

     در اهمیت نظافت صورت شاید همین نكته كافی باشد كه چهار حس از مجموع حواس پنجگانه بشری در وابستگی كامل با صورت بسر می برند . تماس آب كه منشأ پاكیزگی و حیات است و به صورت علاوه بر محاسن متعددی كه از جهت برقراری تعادل ناقل های عصبی در بدن انسان دارد ( و ما در بحث مربوطه ، به آن خواهیم پرداخت ) از دیدگاه مقابله با آلودگیهایی كه ممكن است ، در چشم ، بینی ، دهان و پوست صورت و .. ایجاد بیماری كند مهم است . بخصوص كه در آب ، حین وضو ، و همچنین استفاده از شانه و مسواك ذكر شده است .

     با این كه دست قدرتمند صنع الهی ، چنان ساختمان گوش و بینی و چشم و .. را آفریده است كه خود بخود مقاومت بی نظیری در مقابل آلودگی می كنند و روزانه بارها و بارها بدون آنكه انسان وقوفی پیدا كند ، آلودگیها را از خود دور می سازند ( مثلا در گوش جریان موم ، در بینی موهای ریز متعدد ، در چشم پلك زدن و اشك و .. ) اما چنانچه آب نیز در شستشوی صورت بكار برده شود ، ما حصل فعالیت پاك كنندگی اعضای صورت به نتیجه خواهد رسید. علاوه بر این كه حداقل 3 بار شستشوی صورت هر گونه آلودگی محیطی را نیز از آن خواهد زدود (1) توجه به این نكته مهم است كه دو راه عمده ابتلا به عفونتها ( دهانی و استنشاقی ) هر دو مربوط به محدوده صورت هستند .

     در هر صورت دستور قرآن مبنی بر شستن دستها و صورت قبل از نماز با توجه به این كه اعضاء معمولا پوشانده نمی شوند ( حتی در مورد حجاب خانمها مورد استثناء واقع شده اند وجه و كفین ) و در نتیجه با وجود اهمیت آنها از نظر تمركز حس های پنجگانه ، در معرض آلودگی دائمی هستند ، می تواند حاوی حكمتهای بی شمار باشد ، كه در سطور گذشته با اختصار ، به مشتی نمونه خروار اشاره شد .

تاثیر نماز بر عفونت های تنفسی

 به علت پراكنده بودن عوامل عفونی متعدد در محیط اطراف و هوای تنفسی انسان ، و با توجه به این كه استنشاق میكروب از طریق بینی روش عمده انتقال این عفونتهاست ، بیماریهای عفونی تنفس ، بوفور بوقوع می پیوندد. این مشكلات بویژه در فصل سرما كه تجمع افراد در محیطهای بسته افزایش می یابد و ویروس ها و باكتری ها امكان رشد و بیماریزایی زیادتری پیدا می كنند بیشتر می شود و به همین علت است كه در فصل سرما شایعترین علت مراجعه اطفال و بزرگسالان به مطب و كلینیك های عمومی ، بیماری  common cold ( سرماخوردگی ) و عوارض متعدد ناشی از آن است و همانطور كه اشاره شد ، عمده این درگیری ها ، ناشی از انتقال عامل بیماریزا از طریق بینی است .

     اما از جمله مواردی كه در حین وضو ، مورد توصیه موكد قرار گرفته است . سه مرتبه ، چشیدن و استنشاق آب سرد و پاك است و حتی شستن قسمتی از درون بینی حین وضو ، توسط برخی از علمای شیعه واجب اعلام شده است ( رجوع شود به مساله 241 از رساله توضیح المسایل حضرت آیت .. العظمی اراكی (ره) .

     با توجه به آن كه اولین سد دفاعی بدن در مقابل عفونتهای تنفسی موهای ریزی هستند كه در مخاط بینی تعبیه شده اند ، عوامل عفونی متعددی از جمله بسیاری از ویروس ها و باكتری ها و حتی عامل بیماری سل در این موها متوقف می شوند و جلوی حركت آنها به قسمتهای دیگر دستگاه تنفس گرفته می شود .

     بر این اساس چنانچه مسلمین در مقدمات نماز و حین وضو دستور اسلامی استنشاق آب سرد 3 را اجرا نمایند ، همه روزه چند نوبت میكروبهای مجرایی تنفس را زدوده و مجرای تنفسی خود را تمیز و پاكیزه می نمایند و بدین ترتیب از بروز بیماریهای متعدد تنفسی در امان خواهند بود .

تاثیر نماز بر بیماریهای دهان و دندان

  پیامبر اكرم (ص ) :

دو ركعت نماز با مسواك بهتر از هفتاد ركعت بدون آنست .

  طی شماره های گذشته از نه نكته پزشكی پیرامون نماز سخن گفته ایم و به امید و یاری پروردگار در شماره های آینده سبك و سیاق سابق را ادامه خواهیم داد .

     اما نكته ای كه در همین شماره قابل توضیح است ، توجه دادن به این حقیقت متعالی است كه روح حقیقی نماز و فلسفه شكوهمند آن چیزی جز عبودیت محض در مقابل آفرینشگر یگانه هستی و ابراز خشوع بنده ناتوان در پیشگاه قادر متعال نیست و هر آنچه كه اندیشمندان و قلم به دستان ، پیرامون فواید گوناگون نماز در عرصه های مختلف بگویند و بنویسند تنها به منزله حاشیه ای بر این متن گهر بار خواهد بود . و اما نكته امروز :

     دهان انسان را برخی قلب دوم بدن نامیده اند و توجه به این نكته كه چنانچه محیط دهان فردی تمیز باشد ، آن فرد از ابتلا به بسیاری از بیماریها در امان است ، این نامگذاری را بسیار مناسب جلوه می دهد .

     بعنوان مثال عفونتهای دهان و دندان بویژه در كودكان ، نقش مهمی در ایجاد بیماریهای روماتیسمی دارد و نقش دندانها در حفظ و زیبایی و قدرت جویدن و صحبت كردن به خوبی مشخص است و حتی نبودن دندانهای سالم و زیبا برای بانوان و دوشیزگان ( بخصوص ) اثرات روانی زیادی باقی می گذارد . چرا كه در كتابهای علمی دندانپزشكی می خوانیم : نیمی از زیبایی بشر منوط به صورت او و از این مقدار 3/2 آن مربوط به دهان و دندانها است .

     رعایت بهداشت دهان و دندان و پیشگیری از بیماریهای مختلف آن ، از جمله پوسیدگی دندانها و بیماریهای پریودنتال ( بیماریهای لثه و بافتهای پشتیبان ) و .. به بهترین شكل بوسیله مسواك زدن ، انجام می پذیرد.

     اما دین مبین اسلام ، از قرنها پیش با توصیه های مؤكد ، مسلمانان را به طرف این نكته درخشان بهداشتی هدایت نموده است تا جایی كه پیامبر اكرم (ص) می فرمودند : “ اگر بر امتم سخت نمی شد مسواك زدن را واجب می كردم “ و حتی در حدیثی دیگر نحوه مسواك زدن را از بالا به پایین و از پایین به بالا نموده اند كه مطابق با جدیدترین توصیه های علمی درباره روش مسواك زدن است .

     علاوه بر آن در كتب گوناگون فقهی و عبادی اسلام ، دستورات مؤكد مبنی بر مسواك زدن هنگام ساختن وضو و نماز آمده است و با توجه به این كه نمازگزار روزانه حداقل 3 بار وضو می گیرد ، چنانچه قبل از هر وضو اقدام به مسواك زدن بكند ، از حد اكثر پاكیزگی لازم برای پیشگیری از تمامی بیماریهای دهان و دندان برخوردار می شود .        

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

1. طب داخلی واشنگتن ، ترجمه فارسی ، صفحه 281

2. ترجمه مبانی طب سیسیل ( بیماری های عفونی ) ، صفحه 217

 3.از روایات اهل بیت عصمت ( ع) چنین مستفاد می گردد كه وضو با آب سرد ، افضل از آب گرم است و در باب حكمت پزشكی این مطلب در آینده سخن خواهیم گفت

4. در تهیه نکته 10 از از برخی جزوات جامعه اسلامی دندانپزشكان دانشگاه شیراز بهره گرفته شده است .

نكات پزشكی پیرامون نماز (4)

در شماره های گذشته پس از بحث كوتاه پیرامون برخی فواید پزشكی اوقات نماز به مقدمات نماز و طهارت نمازگزار توجه كردیم و برخی فایده های طبی مترتب بر آن را به اختصار اشاره نمودیم . از جمله پیرامون اهمیت نظافت دست و صورت .

نكته یازدهم

 

 

تاثیر نماز بر بیماریهای پوست

در شماره های گذشته پس از بحث كوتاه پیرامون برخی فواید پزشكی اوقات نماز به مقدمات نماز و طهارت نمازگزار توجه كردیم و برخی فایده های طبی مترتب بر آن را به اختصار اشاره نمودیم . از جمله پیرامون اهمیت نظافت دست و صورت كه بر اثر نماز به انسان هدیه می گردد سخن گفتیم . اما در ادامه وضو ، فرمان الهی بر مسح سر و پا قرار گرفته است .(1)

   هر چند می توان در بعد نمادین و از دیدگاه زیبایی شناسی ، مسح سر و پا در پایان وضو را سمبلی جسم ، از سر تا پا و از فرق تا قدم به حساب آورد و به عنوان عاملی در یاد آوری پیوسته مسلمانان مبنی بر نظافت تمام بدن تلقی كرد ، اما در باره بیماریها نیز می توان به نكاتی چند توجه نمود .

     پاها و سر انسان بر خلاف دست و صورت ، از اعضایی هستند كه در بخش قابل توجهی از شبانه روز پوشانیده هستند ، تا حدی كه حتی خود نیز معمولا توجه كمی به آنها دارند .(2)

     اما امروزه دانش بشر ، گروهی از بیماریها را می شناسد كه شروع تظاهرات این بیماریها از پوست سر و پاها است . بعنوان مثال برخی بیماریهای قارچی پوست از حد فاصل میان شصت و دیگر انگشتان پا آغاز می گردد كه اتفاقا درست محل این ناحیه مسح واجب دارد و به همین ترتیب مسح سر نیز می تواند توجه انسان را به آلودگی یا ضایعه عفونی در مو و پوست سر توجه دهد و در نتیجه انسان را برای رفع آن به اقدام   وادارد .

     در ضمن وجوب مسح سر و پا فرصتی است برای برداشته شدن پوشش پا و سر و در معرض هوا و اكسیژن قرار گرفتن این اعضاء كه علاوه بر شادابی پوست ، به نوبه خود مانع رشد ارگانیزم های بی هوازی در منافذ پوست خواهد شد .

     البته لازم به توجه است كه بسیاری از بیماریهای پوست ( بویژه  عفونتها ) بوسیله غسل های متعدد اعم از واجب و مستحب كه شخص نمازگزار در طول زندگی خود به جا می آورد ، قابل پیشگیری هستند كه برای پرهیز از اطالة كلام تنها به همین اشاره بسنده می كنیم .

تاثیر نماز بر بیماریهای اپیدمیك ( همه گیر )

     آنتونی بارنت 3می نویسد : عادت به استحمام كه در عصر جدید در مغرب زمین متداول شده است شاید در پیشگیری از بیماریها همان اندازه موثر بوده است كه مراقبت از منابع آب اثر داشته است . در سال 1842 وقتی كه از یك كارگز معدن در “ لانكاشایر‌” می پرسند ، كارگران زغال كش هر چند وقت یكبار بدن خود را می شویند ؟ او جواب می دهد : آنها هیچوقت بدن خود را نمی شویند !؟! من هم هیچوقت بدن خود را نمی شویم ، پیراهن من چرك بدنم را پاك می كند …!؟

     و از آن گویاتر ، یاداشتهای روزانه دریاسالار “ ساموئل پپیز ” است كه با شادی درباره پیدا كردن بیست شپش در یك شب ، در موهای سر خود نوشته است . “ روزهای روز بود كه این اندازه نداشتم ، بنابراین امشب با رضای خاطر فراوان به رختخواب رفتم !؟!

     گفته های این نویسنده آمریكایی نشانگر این موضوع است كه غرب به ظاهر متمدن ، تا گذشته نه چندان دور ، به اهمیت استحمام و دوری از كثافات در پیشگیری از بیماریها ناآگاه بوده است و شاهد این مدعا نیز بروز اپیدمی های بزرگ بیماریهایی مانند “ تیفوس ” است كه در قرن اخیر به علت عدم رعایت نظافت شخصی به مرگ و میرهای وحشتناك و نابودی انسانهای بسیاری منتهی شده است .در حالیكه تاریخ مسلمانان بندرت شاهد اپیدمی های اینچنین مرگبار حتی در قرنهای دور بوده است . اما “ حدث اكبر ” در مبانی فقهی شیعه به مواردی مانند جنابت و حیض و … اطلاق می شود كه مانعی برای اقامه نماز صحیح به حساب می آیند و “ غسل ” بعنوان برطرف كننده حدث اكبر از واجبات نماز در این قبیل موارد به حساب می آید .

 

 

     علاوه بر غسل های واجب در مكتب شیعه موارد متعددی از غسل های مستحب می توان سراغ گرفت 4 كه در مجموع مثلا “ در طول یك هفته ، غسل های متوالی ( اعم از واجب یا مستحب ) توسط یك مسلمان معتقد نمازگزار بوقوع می پیوندد .

     به این ترتیب روشن است كه سر نهادن به فرمان غسل ، كه عمدتا “ برای اقامه صحیح نماز صورت می پذیرد ، در بعد نظافت شخصی از اپیدمی شدن برخی بیماریها “ مانند گال و تیفوس ” و در بعد نظافت عمومی ( یعنی اطاعت همه اعضای جامعه اسلامی از آن ) از اپیدمی شدن برخی بیماریهای دیگر مانند “ طاعون ” جلوگیری می كند .

تاثیر نماز بر افزایش طول عمر

   در سالهای نخستین كه این حقیر نگارنده سطور ، تحصیل طب را در تهران آغاز كرده بودم ، در برخورد با استاد بزرگ پاتولوژی ایران ، جناب آقای “ دكتر كمال الدین آرمین ”9همواره این سؤال در ذهنم نقش می بست كه چه نیروی عظیم و خارق العاده ای وجود دارد كه سبب می شود این مرد در اوج كهولت مقتدرانه بركرسی تحقیق و پژوهش و تدریس همچنان تكیه بزند و در آستانه هشتمین دهه عمر خود اینچنین شاداب و دل زنده باقی بماند !

 

 

     تا این كه روزی سر كلاس درس استاد این راز بر ما دانشجویان آشكار شد . بدین سان كه ، استاد هنگامی كه مشغول تدریس اسلایدهای پیچیده و متنوع علمی مربوط به تشخیص های پاتولوژی بود ، ناگهان به اسلایدی رسید كه به كلی با همه چیزهایی كه در دانشكده پزشكی دیده بودیم فرق داشت !؟!

     بر روی آن اسلاید تنها یك بیت از حافظ شیراز نگاشته شده بود كه :

تكیه بر تقوی و دانش در طریقت كافریست        راهرو گر صد هنر دارد “ توكل ” بایدش

     آن گاه استاد مدتی درباره توكل سخن گفت و به ما آموخت كه والاترین و بالاترین قدرت پزشك برای تشخیص و درمان بیماریها تنها توكل به باریتعالی است و دیگر هیچ .

     ایمان متعالی و توكل بدون قید و شرط را یكبار دیگر من در ملاقات با پیر تاریخ ایران و پدر تاریخ كرمان ، استاد باستانی پاریزی دیدم . مرد جاودانه ای كه هنوز حتی در دوران كهولت ، استوار و با عظمتی شگرف و ستودنی و بی آلایشی و بی ریایی بی نهایت خود ، . زندگیش را وقف ایران عزیز نموده است . مشاهده بزرگانی چون آرمین ، باستانی پاریزی و .. و توجه به این نكته ظریف كه بسیاری از مراجع تقلید بزرگ و مشایخ صوفیه كه ایمان و ذكر خدا در جزء  جزء زندگیشان جاریست ، عمرهای طولانی و پر بركت می كنند. آشكار كننده این مطلب است كه میان “ ذكر خدا ” و فزونی طول عمر رابطه تنگاتنگی وجود دارد .

     توجیه علمی این موضوع نیز با توجه به فواید پزشكی مختلف نماز ، كه ما در این مجموعه مقالات تنها به فرازهای كوچكی از آن اشاره كرده ایم ، روشن می شود . در این مورد حتی برخی از نویسندگان علت علمی طولانی شدن بی سابقه عمر حضرت صاحب الزمان (عج ) را برای قرنها ، تسلط همه جانبه و كامل ایشان بر مسایل جسمی و روانی بشر ، به حساب می آورند .

     و حضرت قائم (عج ) همان بزرگ مردی است كه والاترین حد نماز را به جای می آورد ، نمازی كه پیوسته سزاوار ستایش و سلام ابدی است :

     “ السلام علیك حین تقوم ، السلام علیك حین تقعد ، السلام علیك حین تقراء ، السلام علیك حین تصلی ، السلام علیك حین تقنت ، السلام علیك حین تركع و تسجد ، السلام علیك حین تحلل و تكبر السلام علیك حین تحمدو تستغفر ، السلام علیك حین تصبح و تمسی ، السلام علیك فی اللیل اذا یغشی و النهار اذا تجلی ” 10

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

1. آیه شریفه 9 سوره مباركه مائده

2. پوشش پا به صورت جوراب و كفش امروزه در اكثر فرهنگها متداول شده است و پوشش سر به صورتهای مختلف از چادر و عمامه گرفته تا كلاه و روسری از دیر باز معمول بوده است .

3  . در كتاب  ( A  Biology  of  man ) ترجمه محمد رضا باطنی ، از انتشارات نشر نو ، صفحه 300

4. از جمله در مساله 638 رساله فقهی حضرت آیت ا.. العظمی اراكی ( ره ) موارد متعددی از غسل های مستحب درج شده است

5 و 6 . ترجمه فارسی سیناپس كاپلان ـ سادوك ـ ج دوم ـ صفحه 473

7. همان منبع ، صفحه 517

8. سخنرانی دكتر محمود گلزاری در اولین اجلاس نماز

9. دكتر كمال الدین آرمین ، فرزند حضرت آیت ا.. صدر آرمین می باشد ، كه از اولین گروه پاتولوزیست ها ( آسیب شناسان ) ایران به حساب می آیند . ایشان دو سال پیش دارفانی را وداع گفتند .

 

 

10. مفاتیح الجنان ـ زیارت آل یاسین

 

 

تاثیر نماز بر بیماریهای مقاربتی

ان الصلوه تنهی عن الفحشاء و المنكر   ( سوره عنكبوت آیه 45 )

    با این كه همواره نام “ زیگموند فروید ” بعنوان پزشكی نابغه و اندیشمندی بی نظیر كه با كاوش در عمیق ترین ابعاد روان انسانی ، بانی بزرگترین انقلاب در علم روانپزشكی شد ، بر پیشانی دانش بشری درخشش می كند ، اما برخی خطاهای او و همچنین تعبیرهای نادرستی كه متاخرین او از نظریاتش به عمل آوردند ، منجر به فجایعی جبران ناپذیر در عرصه جوامع گوناگون شد .

     فروید می گفت : عقده های جنسی بشر مسبب ركود و عقب ماندگی انسانها در زمینه های مختلف علمی ، اقتصادی ، صنعتی ، فرهنگی و .. است و غربیان با قبول نظریه او از حدود 5 دهه پیش ، و آزاد گذاشتن بی قید و شرط روابط گسترده جنسی بناگاه به رشدی باور نكردنی و جهشی سرسام آور ، در زمینه های گوناگون دست یافتند !؟! (1)

     اما در عوض ،  آزادی بی حد و حصر جنسی ارمغانهای مرگبار گوناگون نیز برای آنها به همراه داشت كه از آن جمله بیماریهای مختلف مقاربتی از جمله سوزاك و سیفلیس و .. كه در طب امروز با عنوان بیماریهای  ( S.T.D) Veneral شناخته می شوند و بخش عمده ای از مراقبت های پزشكی را به خود اختصاص می دهند .

     از طرفی بیماری مهلك و مرموز  Aids ( ایدز ) را نیز می توان بنوعی جزو این گروه بیماریها به حساب آورد. در بروز همه این بیماریها ، روابط متعدد و نامشروع جنسی با شریك های جنسی گوناگون نقش اصلی را ایفا می كنند . اما اسلام و شكل حقیقی آن یعنی تشیع با این كه با رهبانیت و تجرد به شدت مخالفت می كند ( بر خلاف مسیحیت كاتولیكی و متعصب ) و نسبت به ارضای غریزه جنسی در حد نیاز و در چارچوب مشروع نظر بسیار مساعدی دارد تا جائیكه قانون درخشان “ ازدواج موقت ” را برای بهره وری از این نعمت بزرگ الهی وضع می نماید ـ اما آنجا كه كار این غریزه به فساد كشیده شود و به صورت فحشا(2)  بروز نماید ،اسلام برخورد و مقابله قاطع با موارد فتنه را پیشنهاد می نماید و مجازاتهای سخت برای افراد خاطی در نظر می گیرد. از طرفی بسیاری از قوانین اسلامی از جمله “ نماز ” به گونه ای خود بخود و شاید ناخوداگاه ( آن طور كه خدای بزرگ در سوره عنكبوت فرموده است ) انسانهای مومن را از نزدیك شدن به فحشاء بر حذر می دارد كه مثلا “ ضمن مقایسه اجمالی آمار بیماریهای مقاربتی در غرب با جوامع مسلمان ، می توان به این نكته مهم دست یافت . توجیه علمی این قضیه نیز با توجه به تغییر و تحولاتی كه بر اثر نمازهای پنجگانه در ناقلهای عصبی محرك جنسی بوقوع می پیوندد و منجر به مهار شهوت در موارد نامشروع می شود ، قابل بررسی است كه ما در بحث تعادل ناقل های عصبی بدان توجه خاص خواهیم داشت . هر چند كه در این مورد تلقین نیز به عنوان یك توجیه علمی خوب ، مطرح است .

    به قول حضرت آیت ا.. خزعلی : “ پسر و دختر جوان كه انگیزه شهوت دارد وقتی كه به نماز شروع كرد و پنج نوبت “ الحمدا.. رب العالمین ” گفت ، یعنی تمام سپاس و ثنای من مال آن كسی است كه مالك بدن و جسم عواطف و احساس ، سلسله اعصاب و قلب و گردش خون من و تمام امكانات و ارزشهای من است ، یك انگیزه قویی در او پیدا می شود . انگیزه ای كه توان مقابله او را در مقابل انگیزه جنسی فزونی می بخشد ” (3)

     و به این ترتیب نماز حقیقی ، خود به خود و فعالانه ریشه فساد جنسی و فحشاء را می خشكاند و متعاقب آن آمار بیماریهای مقاربتی را به شدت كاهش می دهد .

 


نظرات() foot pain
دوشنبه 27 شهریور 1396 07:25 ق.ظ
It's a pity you don't have a donate button! I'd without a
doubt donate to this superb blog! I guess for now i'll settle for bookmarking and adding your RSS feed to
my Google account. I look forward to fresh updates
and will talk about this site with my Facebook group. Talk soon!
http://terryhorne.hatenablog.com/entries/2015/06/23
جمعه 13 مرداد 1396 06:59 ب.ظ
Hello there I am so excited I found your weblog, I really found you by mistake, while I was looking on Aol for something else,
Anyhow I am here now and would just like to
say thanks for a remarkable post and a all round interesting blog (I
also love the theme/design), I don’t have time to read through it
all at the minute but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the awesome jo.
manicure
چهارشنبه 23 فروردین 1396 12:16 ق.ظ
Thanks for the marvelous posting! I actually enjoyed reading it,
you may be a great author. I will make sure to bookmark your blog and will
often come back someday. I want to encourage you continue your great work,
have a nice weekend!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر