تبلیغات
نمازستان - نماز در قرآن و حدیث
دوشنبه 23 فروردین 1389

نماز در قرآن و حدیث

• نوشته شده توسط: محمد خادمی

فصل بیست و یکم

سلام و آداب آن:

 1ـ امام صادق علیه السّلام : هنگامى كه در صف (نماز جماعت) هستى، سلامى بر طرف راستت و سلامى بر طرف چپت بده ؛ زیرا از سمت چپت كسى بر تو سلام مى كند. و اگر امام بودى یك سلام رو به قبله بده .

2 ـ مفضّل بن عمر:
از امام صادق علیه السّلام حكمت واجب شدن سلام را در نماز پرسیدم، فرمود: چون پایان دادن به نماز (و محرّمات در هنگام انجام آن) است.
گفتم: به چه علت بر سمت راست سلام مى دهد و بر چپ نمى دهد؟ فرمود: چون فرشته اى كه بر نوشتن نیكوییها گمارده شده ، در سمت راست و آن كه بدیها را مى نویسد در سمت چپ است و نماز نیكوست و بدى در آن نیست . از این رو بر سمت راست سلام مى دهد و نه چپ. گفتم: چرا گفته نمى شود: سلام بر تو و گفته مى شود: سلام بر شما و حال آنكه فرشته سمت راست یك نفر است؟ فرمود: چون هم بر او و هم بر آنان كه در سمت چپ هستند سلام مى دهد و فرشته سمت راست را با (اختصاص) اشاره به او برترى مى بخشد...
گفتم: چرا مأموم سه سلام مى دهد؟ فرمود: یكى، جواب سلام امام جماعت است كه براى او و دو فرشته اش مى باشد و سلام دوم بر آنان كه سمت راست اویند و نیز دو فرشته گمارده شده بر او و سلام سوم بر آنان كه سمت چپ اویند و نیز دو فرشته گمارده شده بر او و آن كه در سمت چپش كسى نیست بر سمت چپش سلام نمى دهد ، مگر اینكه سمت راستش دیوار و چپش به طرف مأمومى باشد كه پشت سر امام است . پس در این حالت بر سمت چپش سلام مى دهد. گفتم: پس امام بر چه كسى سلام مى دهد؟ فرمود: بر دو فرشته اش و مأمومان. به فرشتگانش مى گوید: به سلامت ماندن نمازم را از آنچه تباهش مى كند، بنویسید و به نمازگزاران پشت سرش مى گوید: از عذاب خداى جلّ جلاله در سلامت و امان ماندید .


نظرات()  
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر